V ankete Strom roka je aj finalista z Rimavskej Soboty

V ankete, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis, aj tento rok bojuje o titul Strom roka 12 finalistov z celého Slovenska. Medzi nimi je aj 200-ročný orech čierny zo Széchenyiho záhrady v Rimavskej Sobote. Je vysoký 12 metrov a jeho obvod je 380 cm.

Mestský park pod názvom Széchenyiho záhrada založil roku 1825 mestský radca Ferdinand Lenner. Približne do tohto obdobia je možné predpokladať aj výsadbu orecha. Strom sa dnes nachádza v rimavskosobotskej Mestskej záhrade a na mieste, ktoré je hojne navštevované, ľudia sa tu radi stretávajú a trávia tu voľný čas. Strom je akýmsi symbolom parku – žiaden návštevník ho nemôže prehliadnuť. Svojím vzrastom a širokými konármi pôsobí majestátne a vznešene. Patrí medzi významné dreviny v meste Rimavská Sobota.

Hlasovať za tento strom môžete na: https://www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka/finalisti/orech_cierny_rimavskasobota

Hlasovanie potrvá do konca septembra. Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Ďalšími partnermi sú ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum, Záhradníctvo ABIES a Terrabike. Patrónom ankety je viac ako 10 rokov známy spevák Peter Lipa.

Viac informácií nájdete na www.ekopolis.sk.

Zdroj: Nadácia Ekopolis, foto: Martin Babarík