Vyšný Skálnik: Rybník, volavka, ovečky

Ručička teplomera sa šplhá na vyše tridsať stupňov, slnko pečie a my vyrážame autom. Cieľ cesty: Vodná plocha pri obci Vyšný Skálnik v okrese Rimavská Sobota. Dedinka má síce málo obyvateľov, ale je malebná.

Pri vstupe do obce zbadáme ovečky. Vystupujem z auta, vyťahujem foťák a snažím sa ich zvečniť. Akonáhle ma zbadá jedna z nich, odbehne ďalej od plota. Ostatné sa na mňa dívajú. Viem, že som pre nich nečakaný návštevník. Keď zbadajú, že im nehrozí nebezpečenstvo, sú pokojné.

Nastupujem do auta a pohýname sa. Som zvedavá na lovný rybník, ktorý spravuje Slovenský rybársky zväz, MsO Rimavská Sobota. Okolitá príroda je čarokrásna. Pár ľudí sa v horúčavách osviežuje vo vodnej nádrži, kde sa lovia ryby. Charakter revíru sú lososové vody pstruhové. Na vode sa chvíľku mihne kačka. Schová sa však v húštine. Zrejme nemá rada ostré slnko. Ostalo po nej len pierko. Ako tak obchádzam rybník, zbadám volavku. Tá si našla svoje miesto na strome, odkiaľ pozoruje okolie.

Znova sa presviedčam o tom, že na Slovensku máme veľa čarokrásnych miest. Naozaj nemusíme chodievať na drahé, zahraničné dovolenky.

Text a foto: Marta Kanalová