Teplý vrch: Sucho, mŕtve lastúrniky, príjemní rybári

Slnko praží, v aute je riadny hic a my opäť vyrážame za spoznávaním prírodných krás. Cieľ cesty: prírodná vodná nádrž Teplý vrch. Vyznačuje sa najteplejšou vodou na Slovensku. Teplota vody dosahuje v lete až 28 stupňov Celzia. 

Nenadarmo má prívlastok „teplý“. Je pracovný deň a na mieste, vyhľadávanom rekreantmi, nie je tak veľa ľudí. Zopár sa člnkuje. Tohoročné leto je sprevádzané extrémnymi horúčavami. To má za následok sucho, čo sa prejavuje aj v tejto vodnej nádrži. Vody je pomenej. A tak teda môžeme vstúpiť aj na miesta, kde obyčajne býva voda. Pôda je ešte trochu vlhká. Pozorujem bezduché schránky sladkovodných lastúrnikov. Ide o korýtka. Zrejme ich zabilo extrémne sucho. Miestami to vyzerá ako cintorín lastúrnikov.  

Na vodnej hladine pláva kačka so svojimi mladými. Je ich neúrekom. Vždy ma poteší, keď vidím v prírode nový život. Neváham a cvaknem pár záberov.

Teplý vrch obľubujú aj rybári. Dvaja z nich sa nám prihovárajú. Dozvedáme sa, že sú z Tisovca. Ján Debnár rybárči tridsať rokov a Ladislav Szabó tri roky. Pre oboch je rybárčenie príjemným relaxom, kedy zabudnú na starosti bežného dňa. Pri vode, obklopenej prekrásnou prírodou, človek načerpá pozitívnu energiu.  „A morskú pannu ste už videli?“ naťahujem ich. „Nie, ale neboli by sme proti, možno by nám splnila nejaké želania,“ smejú sa. Stretnutie s týmito chlapíkmi bolo veľmi príjemné. Pokecali sme o rôznych veciach. Aj to patrí k novinárskej práci. Milé stretnutia s bežnými ľuďmi. Nerada opúšťam Teplý vrch, ostala by som aj do rána, ale pracovné povinnosti nedovolia.

Text a foto: Marta Kanalová