Motýľ pod fóliou

Pôvodne som chcel fóliovník iba pre paradajky a cibuľky. Najprv mi cibuľky splesniveli v sáčkoch, potom paradajky na okne prestali rásť a nakoniec ani to počasie v apríli a máji nebolo pre vysádzanie bohvieaké.

A tak bol celú jar fóliovník otvorený pre hmyz. Ten sa tam v obrovských rojoch ohrieval počas chladných májových, ale aj júnových nocí. Iba začiatkom júna som robil pokusnú výsadbu s paradajkami do chladnej zeme. Pri vode rybníka to bolo dokonca sem-tak aj 3-5 °C. Nepamätám sa, žeby dakedy v máji boli nočné teploty pôdy ale i vzduchu nižšie než 7° C! A tak som posledné paradajky vysádzal v záhrade na Kurinci do zeme až 14. júna.

Ako aj vidieť zo záberov, hmyz  a motýlik si  „chránené územie“ fóliovníka užívali k svojej spokojnosti.  Bábočka (asi- pŕhľavová)) tam dokonca prežila celý svoj život. A ako som sa poučil v Botanickej záhrade v Košiciach, tak veru, ten ich život je dosť krátky- maximálne tak 8-10 dní. Ale som bol rád, že pri sadení paradajok mi tam asistoval motýlik. Ani na chvíľu nevyletel von- aj som ho volal Bábočka fóliová. Posledný deň svojho života zrazu z ničoho-nič vyletela a vietor ju odniesol smerom nad rybník. Tam, v pomedzí topoľov na brehu, sa zrútila do bažuriny medzi trstinu.

Text a foto: Viliam Vaš