Očarujúci park so zvieratkami

Keď navštívite Veľkú Idu pri Košiciach, rozhodne si nenechajte ujsť park pri Kaštieli. Je to očarujúce miesto so vzácnymi drevinami a rybníkom. Zaujímavosťou sú zvieratká.

„Obec Veľká Ida sa v roku 2020 rozhodla pre takzvané ekologické kosačky – ovečky. Neskôr, v roku 2021, k nim pribudli daniele a zlaté bažanty. V jazierku pri Kaštieli môžeme nájsť divé kačky a samozrejme množstvo rýb vo vode, akými sú hlavne kapor, jalec zlatý a podustva,“ povedal starosta obce Peter Nagy.

Dodal, že v parku pri Kaštieli sa počas roka konajú mnohé podujatia, ktoré sú prístupné pre verejnosť z Veľkej Idy, ale aj zo širokého, respektíve ďalekého okolia. Organizujú sa tu napríklad cyklistické súťaže, výstavy psov, Deň obce, poľovnícke dni na svätého Huberta, súťaž poľovníckych psov Memoriál Klaudiusa Lukáča, výstava drobných zvierat, oslavy Dňa matiek či rómsky festival, niekedy aj súkromné individuálne podujatia.

Park očarí aj vzácnymi drevinami. V najväčšej miere sa tu nachádzajú hrab obyčajný, platan javorovolistý,  duglaska tisolistá, borovica čierna, lipa veľkolistá, dub letný, tuja západná, čerešňa vtáčia, javor mliečny, pagaštan konský, agát biely, lipa malolistá,  jaseň štíhly  a javor poľný.

Text a foto: Marta Kanalová