Srnky budú mať čo papať?

Táto veta žiačky prvého ročníka ma hneď zaujala, a to som ešte ani nevidel na fejsbuku tie lupy z lesa! Až potom, keď  som uvidel fúriky plné húb, som pochopil úplne, čo myslela Radka tou vetou: „A srnky, budú mať čo papať?“

Veru, tie fotografické chvastavé výkony „lovu húb“- inak sa to snáď ani nedá nazvať- našepkávajú, že to už nie je zber „mäsa z lesa“ na osobnú spotrebu! To je buď priekupnícto, ktorí to plienenie robia vo videne dodatkového financovania svojho chudobného rodinného rozpočtu.

Alebo je to totálna stupidita super-zberateľov, ktorí si neuvedomujú (minimálne to, ako to hovorí moja žiačka!), že tými nespotrebovateľnými haldami húb okrádajú lesné stvorenia o ich predzimnú obživu! A k tomu sa ešte pridružuje ničenie podhubia nenásytnými trhačmi húb, Veru, na mnohých miestach v lesoch okolo Rimavskej Soboty a Kurinca to vyzerá, ako by sa nimi prehnala horda vyhladovaných tatárskych žoldnierov. A pritom zabúdajú, že vytrhávaním húb bez zachovania ich podhubia už budú aj samotní plieniči – na budúci rok „hladovať“!

Takže, budú mať srnky čo papať?

Text: Viliam Vaš, foto: Pixabay.com