Petíciu podporilo už 40 000 ľudí

Záujem verejnosti o milióny sliepok, ktoré na Slovensku prežijú celý svoj život v malých drôtených klietkach, stále narastá. Dokazuje to aj počet podpisov v petícii požadujúcej zákaz klietkového chovu nosníc na Slovensku, ako to urobili naši susedia v Česku či v Rakúsku. Túto petíciu, ktorú pred rokom spustila ochranárska organizácia Humánny pokrok, už podpísalo 40 tisíc ľudí, pričom len za uplynulý týždeň pribudlo vyše 2 a pol tisíc podpisov.

40 000 ľudí žiada koniec krutých klietok na Slovensku. Napriek tomu dodnes milióny sliepok na Slovensku strávia celý svoj život natlačené hlava na hlave v malej špinavej klietke. Je načase, aby slovenská vláda začala počúvať volanie ľudí a postavila kruté klietky raz a navždy mimo zákon,,” vysvetlil riaditeľ Humánneho pokroku Martin Smrek.

V klietkových chovoch žijú v súčasnosti na Slovensku tri štvrtiny nosníc chovaných kvôli vajciam, čo predstavuje vyše 2,3 milióna týchto zvierat. V klietkach prežijú sliepky natlačené hlava na hlave, pričom na jednu sliepku pripadá priestor veľký zhruba ako hárok papiera A4. Nosnice navyše stoja celý svoj život na holých drôtených mrežiach a nemôžu hrabať ani naplniť svoju najdôležitejšiu potrebu – stavanie hniezda. Sliepky sa kvôli nedostatku možností prejavovať svoje prirodzené správanie nakoniec doslova zbláznia, napádajú jedna druhú a dochádza aj ku kanibalizmu.

Takmer všetky maloobchodné reťazce, ktoré spolu pokrývajú viac ako tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami na Slovensku, ako aj viaceré slovenské reštaurácie, vrátane popredných bratislavských reštaurácií, ako Bratislava flagship restaurant, 1. Slovak Pub, či sieť Sushi Time, sa preto už zaviazali prestať odoberať vajcia z takýchto chovov. “Vďaka tlaku spotrebiteľov a spotrebiteliek podiel vajec z klietkových chovoch klesá, ale len pomaly. Kruté klietkové chovy do 21. storočia nepatria a je načase, aby sa Slovensko pridalo ku krajinám, ktoré už klietkové chovy sliepok zakázali,” doplnila koordinátorka kampane Zákaz klietok z Humánneho pokroku Lucia Tupá.

Regulácie a zákony zakazujúce klietkový chov prijalo už 7 európskych krajín. Posledný zákaz klietkových chovov sa podarilo dosiahnuť v Česku v roku 2020, obmedzenia a zákazy prijalo v minulosti Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Luxembursko, Francúzsko aj belgický región Valónsko.

Zdroj: Martin Smrek, Humánny pokrok, tlačová správa, foto: Pixabay.com