Roháč, mravce, začínajúca jeseň

Horúce, letné dní pominuli a september je sprevádzaný chladnejším, sychravým počasím s dažďom. O tom, že začína jeseň, svedčí aj opadávajúce lístie zo stromov.

Jesennou atmosférou dýcha aj les. Spod zeme vykukli huby. Na kmeni s machovým kobercom sme objavili roháča. Tento chrobák je zákonom chránený. Žije v dutinách starých stromov a v mŕtvych pňoch v lesoch a hájoch.

Neďaleko sme natrafili na mravce, zaliezajúce do dutiny stromu. Niektorých tieto živočích otravujú, ale v prírode zohrávajú svoju úlohu. Zabezpečujú prevzdušnenie pôdy, lebo si pod jej povrchom robia cestičky. A korene môžu lepšie dýchať. Mravce sú predátori, živia sa aj vajíčkami a larvami niektorých rastlinných škodcov, vrátane vošiek. 

V tráve sa mihla modlivka zelená. Takmer ju nebolo vidieť, splynula s prostredím. Patrí medzi chránené živočíchy.  Jej oči sú zaujímavé, veľké a každé sa skladá z 30 000 častí. Vidí nimi aj za seba, takže zbadá každú korisť či nepriateľa. Modlivky sú dravce, živia sa lúčnymi koníkmi, ale aj pavúkmi, muchami, motýľmi či iným hmyzom. Pri love sa spoliehajú na svoje maskovacie sfarbenie a tvar tela. Na svoju korisť čakajú trpezlivo niekoľko hodín, a potom sa k nej veľmi pomaly priblížia.

Text a foto: Marta Kanalová