Pestuje exotické stromy s chutnými plodmi

Štefan Makši z Rimavskej Soboty okrem toho, že chová zaujímavé plemeno bengálskych mačiek, má aj očarujúcu  záhradu. Nájdete v nej aj exotické stromy s chutnými plodmi, ale aj oleandre.

„Pestujem tri druhy hurmikaki: Rojo Brillante, Dar Sofienky a Hana Fuyu, ale aj figovník i banán severu (Asimina triloba), ktorého domovom je Severná Amerika. Banán severu sa dá pestovať aj v našich klimatických podmienkach. Žlto-zelené plody  sa tvarom aj veľkosťou podobajú na mango a môžu dosahovať hmotnosť až 400 g. Svojou exotickou chuťou pripomínajú zmes jahôd, banánu a ananásu,“ prezradil Štefan Makši.

V záhrade nájdete aj čiernu marhuľu. Atraktívna tmavo sfarbená odroda vznikla krížením marhuľoslivky s japonskou slivkou. Dozrievajú o niečo neskôr ako klasické marhule a okrem intenzívne sfarbenej dužiny zaujme aj vynikajúcou chuťou. Je cudzoopelivá – na opelenie postačia klasické marhule alebo slivky. Zaujímavá je aj japonská hruška. Jej plody majú tvar jablka a jemnú, šťavnatú, chrumkavú dužinu po hruške. Štefan Makši vo svojej očarujúcej záhradke pestuje aj papriky, paradajky, hrozno, množstvo voňavých kvetov, vrátane ruží. Vidno, že sa o ne stará s láskou.

Text: Marta Kanalová, foto: autor, archív Š. Makšiho