Život na kozej farme

Chov kôz sa stal životným štýlom Ing. Petry Pajasovej. Pochádza z Čiech a farmu Kozinka založila vo Veľkom Blhu v roku 2009. Od roku 2014 im udelili štatút šľachtiteľského chovu na plemeno anglo-núbijská koza a môžu produkovať plemenný materiál.  Kozy chovajú na mlieko, mäso, organizujú aj kurzy na spracovanie mlieka.

„Kozy sme chovali ešte v Čechách, vždy sme mali dve až tri.  Už vtedy som si skúšala spracovávať mlieko a vyrábať syr. Nakoľko som mala na Slovensku vhodné podmienky, rozhodla som sa pre koziu farmu Kozinka. Máme asi tridsať zvierat. Sú to anglo-núbijské kozy a ich krížence, ktorých je väčšina,“ prezradila bezprostredná Petra. Dodala, že tieto zvieratká sú veľmi zvedavé, majú svoju hlavu, vždy niečo vymýšľajú. Človek sa s nimi nenudí. Prevádzkovať koziu farmu je pomerne náročné. O kozičky sa treba starať aj cez sviatky, ale aj vtedy, keď je človek chorý. Skoré ranné vstávanie je samozrejmosťou.

Petra Pajasová sa v minulosti zúčastnila aj niekoľkých výstav, pričom si domov priniesla ocenenia. Na Agrokomplexe v roku 2011 získala ocenenie Šampión výstavy Plemenný cap a v roku 2014 prvé miesto v kategórii Kozy. Každý rok sa zúčastňuje aj výstavy drobných zvierat v Čerenčanoch.

Viac informácií nájdete na: http://www.kozinka.com

Text a foto: Marta Kanalová