Známy vynálezca Tesla miloval holuba

Nikola Tesla sa preslávil mnohými vynálezmi. Vynašiel rádio a dal základy šíreniu elektrickej energie, no bol to podivín a čudák. Posledné roky prežil tento fyzik, vynálezca a konštruktér v hotelovej izbe v New Yorku, ktorú mu dlhodobo platil George Westinghouse ako kompenzáciu za niekdajšiu pomoc pri odvrátení krachu.

Jeseň života strávil zvláštnym spôsobom. I keď sa nikdy neoženil, zamiloval sa do bielej holubice. Jeho zvykom bolo chodievať na dlhé prechádzky a kŕmiť holuby v parku. S jedným z nich si vybudoval neobvyklý vzťah.  Podľa vlastných slov holubicu miloval ako ženu. Dokonca tvrdil, že kým ju mal, tak mal jeho život zmysel. Známy vynálezca zomrel vo veku 86 rokov v hotelovej izbe v New Yorku, nedostatočne ocenený, s dlhmi na krku.

Vo všeobecnosti majú ľudia na holuby rôzne názory.  Niektorí ich nemajú radi kvôli trusu a potenciálnym chorobám. Iní ich zase kŕmia. Hniezdia často priamo na balkónoch, povalách a v rôznych ďalších priestoroch, často technicky poškodených budov, ale aj v opustených budovách. Možno povedať, že tieto vtáky bezpochyby patria ku koloritu mnohých miest. Naše ilustračné snímky sú z Banskej Bystrice.

Text: Marta Kanalová, foto: autor, Wikipédia