Halloween a kocúr Bandita

Labkáč Bandita má úctyhodných 19 rokov. Napriek tomu je veľmi čulý a zvedavý. Jeho pozornosti neušla ani halloweenská tekvica, ktorú si skúmavo prezeral. Zrejme sa divil, čo je to za čudo-judo.

Tekvice sa od nepamäti spájajú s jeseňou, ako aj s keltským sviatkom Halloween. Ten sa oslavuje podvečer a v noci 31. októbra na 1. novembra pred Sviatkom všetkých svätých. Jeho tradícia pochádza zo starodávneho keltského sviatku Samhain. Hovorí sa, že Kelti týmto sviatkom oslavovali ukončenie leta a začiatok zimy. Bol to sviatok, ktorému ďakovali za úrodu.

Taktiež sa snažili komunikovať s duchmi, prinášali dary zosnulým predkom či veštili, aká bude nadchádzajúca zima. Verili, že v túto čarovnú noc sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Obliekali si strašidelné masky a maľovali sa veriac, že v prestrojení sa zapáčia zlým duchom a tí ich nechajú na pokoji.

 Hovorí sa, že ak si na Halloween o polnoci oblečiete šaty naopak a budete po ulici kráčať dozadu, uvidíte bosorku.  A vraj k čarodejniciam patrí aj klobúk, metla a čierna mačka. Mimochodom, tú čiernu krásavicu som kedysi fotila u kamarátky na dedine  v Kocihe.

Text a foto: Marta Kanalová