Havrankovia meteorológovia?

Niekoľkokrát som si všimol, že kaď sa nasledujúceho dňa výrazne mení charakter počasia, tak vrany, kavky, havrany (kto to má na tých kábloch rozoznať! 😀 )  sa zhromažďujú blízko ľudských bydlísk. Ako keby cítili, že tam, pri ľuďoch, sa bude dať lepšie ukryť pre nepriazňou počasia.

Aj v piatok, 18.novembra 2022, sa podvečer začali vranky zlietavať v okolí rimavskosobotských pätorčiat (tak 12-poschodové paneláky prezývajú tunajší). Najprv len lietali krížom-krážom ponad strechy s anténami mobilných operátorov a ich splašený prelet z jedného na druhý činžiak neveštil nič dobrého.

A hneď som si spomenul na raňajšie vystúpenie tety meteorologičky v známom rádiu. Tá vyplašeným až hysterickým hlasom oznamovala príchod prudkých mrazov a „nečakaného“ sneženia. Iba tak na okraj- na Slovensku aj -5°C v severných oblastiach je už v súčasnosti zrejme „prudká zima“! A to mi pripomenulo, že v sobotu by som mal „prednokolkou“ prejsť cez Čertovicu do Liptovského Jána. Tak som aj ja vyľakal, že hneď som si všímal havrankov- na ich chvíľami až nepríčetný let zo strechy na strechu. Ale postupne sa vranky ukľudnili a začali sadať na káble káblových poskytovateľov internetu.

Aj z videa je zrejmé, že pod váhou ich tiel kotviace závesy káblov dostali riadnu testovaciu záťaž. Ale mňa to vôbec neuspokojilo a začal som pre istotu pripravovať snehové reťaze…

Text a video: Viliam Vaš, ilustračné foto: Marta Kanalová