Obľúbený vianočný kaktus

Populárna izbová rastlina, kvitnúca v čase vianočných sviatkov. Prináša farby do domova, keď sa počas tohto ročného obdobia skôr stmieva a mnohých prepadne melanchólia. Aj preto je vianočný kaktus obľúbený.

Pochádza z Brazílie, kde rastie v dažďových pralesoch alebo na skalách v korunách stromov. Poznáme niekoľko kultivarov. Kvitne bielymi, ružovými, fialovými, alebo červenými kvetmi.

Ako sa o túto rastlinku starať?

Vyžaduje svetlú miestnosť bez priameho slnka. V období rastu, od marca do júla potrebuje výdatnejšiu zálievku. Substrát udržujeme vždy mierne vlhký. Koncom augusta zálievku znížime. Polievame až vtedy, ak sa nám na povrchu pôdy vytvorí tzv. “kôrka”. Po nasadení púčikov polievame podľa potreby.

Korene vianočného kaktusu sú citlivé na premokrenie, preto treba nadbytočnú vodu z misky vylievať. Ak má rastlinka púčiky, už ju nepremiestňujte ani neobracajte, mohli by opadať. Moja suseda pestuje roky vianočný kaktus na schodišti v paneláku a krásne jej kvitne. Prinášam niekoľko fotografií.

Mimochodom, mnohí si vianočný kaktus zamieňajú s veľkonočným, kvitnúcim v období Veľkej noci. Tiež pochádza z Brazílie. Rozdiel je v tom, že veľkonočný kaktus má oblé stonky a vianočný zúbkaté.

Text a foto: Marta Kanalová