Billa prijala záväzok skončiť s predajom živých kaprov

Spoločnosť Billa ako ďalšia prijala záväzok nepredávať živé kapry. Na Slovensku tak učinili už skoro všetky veľké maloobchodné reťazce.

Uplynulý týždeň priniesol pre kapry na Slovensku samé dobré správy. Po Tescu je Billa ďalšou spoločnosťou, ktorá prijala záväzok nepredávať a ani nesprostredkovávať predaj živých kaprov na svojich pozemkoch. Podľa ochranárov z Humánneho pokroku je predaj živých kaprov problematický najmä kvôli stresujúcemu a bolestivému zaobchádzaniu s kaprami od výlovu až po usmrtenie a postupne s ním končia už takmer všetky veľké maloobchodné reťazce.

„Manipulácia s ešte žijúcim kaprom, určeným na Štedrú večeru, či odpaľovanie petárd počas silvestrovskej noci. Záver roka sa na Slovensku spája s niektorými tradíciami, ktoré ubližujú zvieratám, ľuďom i životnému prostrediu. Uvedomuje si to spoločnosť BILLA, ktorá už dlhodobo nepredáva živé ryby a zábavnú pyrotechniku nemala v ponuke nikdy,” povedala za spoločnosť Billa hovorkyňa Kvetoslava Kirchnerová. 

„Kapry si zaslúžia našu ochranu rovnako ako každé iné zviera. A každý ďalší záväzok firiem, ktoré sa rozhodnú im túto ochranu zabezpečiť, posúva našu spoločnosť o krok vpred” hovorí Martin Smrek, predseda zvieracoprávnej organizácie Humánny Pokrok a pokračuje, „Tohtotýždňové záväzky spoločností Billa a Tesco sú víťazstvom pre kapry vedúcim k humánnejším sviatkom pre všetkých.”

Kampaň Kaprie peklo s petíciou za zákaz predaja živých kaprov na Slovensku pokračujú a ľudia ju naďalej môžu podporiť svojim podpisom.

Zdroj: Združenie Humánny pokrok, tlačová správa