História: Experti poľovníci a mačka

Začiatkom leta roku 1933 sa v uliciach Tisovca objavila veľká divá mačka. U miestneho holiča sedelo pár poľovníkov a dávali si tam do poriadku svoj zovňajšok. Je vysoko pravdepodobné, že takto čerstvo oholení a ostrihaní chceli ísť na postriežku, lebo pred holičstvom posedávali ich poľovné psi a trpezlivo čakali na svojich gazdov.

Zrazu uvideli divú mačku, a tak sa im fúzy zježili a celá svorka vyrazila na lov. Mačka pred nimi úspešne unikala, ale cvičená svorka ju pomaly obkolesovala. Štvané zviera uvidelo otvorené dvere holičstva a tam hľadalo záchranu. Paniku medzi sediacimi poľovníkmi narobila riadnu a ešte za ňou vpálili aj roztatárené psi. Keď sa psov podarilo úspešne dostať von z holičstva, stále tam ešte vyčíňala divá mačka. Poľovníkom sa ju podarilo napokon chytiť do vreca, a aby nenarobila viac škôd, tak ju žiaľ, zabili. Išlo o nádherný a zvláštny exemplár zvieraťa, aké ešte do tých čias nevideli.

Padlo rozhodnutie, že ju dajú vypchať a darovali ju do prírodopisného kabinetu meštianskej školy v Tisovci. Riaditeľ neváhal a ešte v ten deň ju hneď poslal do Ostravy, aby tam bolo zviera preparované.

Na druhý deň celá spoločnosť zažila šok. Ulicami mestečka kráčal obecný hlásnik a za zvuku bubna oznamoval, že miestnemu mlynárovi sa stratila veľká sivá angorská mačka. Pravda veľmi rýchlo vyšla na povrch sveta a poľovníkom do smiechu príliš nebolo. Mlynár smútil za svojou mačkou a jediné, čo ho mohlo kúsok hriať pri srdci, bola skutočnosť, že jeho domáci miláčik, bude vzácnym exponátom v prírodopisnom kabinete, aj keď stratí punc netradičnej divej mačky.

No, čo vy na to, kamaráti z Tisovca, máte tam ešte v školskom kabinete vypchatú angorskú mačku?

Spracoval: Vladimír Gondáš, Zdroj: Gemer – Malohont zo dňa 22.5.1933, fotografie sú ilustračné