Mystické zimné víly

Každé ročné obdobie má svoje čaro. Jedným z nich je aj zima, sprevádzaná nízkymi teplotami, snehom a mrazom. Príroda vtedy spí zimným spánkom. S týmto obdobím sa spájajú aj zimné víly.

„V stredoveku, keď príroda ešte nebola skazená ničivou silou človeka, ako je to dnes, ľudia vnímali prírodu dušou a srdcom. Vnímali prítomnosť nadprirodzených úkazov, medzi ktoré patrili aj víly. Pretože ich vnímali prostredníctvom energií, vznikali rôzne povery a stali sa mytologickými bytosťami,“ prezradila vedma a ezoterička Renáta Puhlová z Bakty pri Rimavskej Sobote.

Dodala, že je veľa druhov víl, sú ako živly: voda, oheň, vzduch, zem, kov a v každom ročnom období majú svoju úlohu, teda aj v zime. „Prednedávnom matka Zem prešla zimným slnovratom, kedy sú energie mocnejšie ako v ktorýkoľvek deň v mesiaci. Máme tu totiž za rok štyri mocné dni, a to zimný slnovrat, jarnú rovnodennosť, letný slnovrat a jesennú rovnodennosť. Vtedy sú víly najsilnejšie, lebo sa stretnú, a preto sa hovorí o magických dňoch v roku,“ poznamenala ezoterička.

Na našu otázku, čo sú to zimné víly odpovedala, že sú pomocníčkami živlov. Majú na starosti udržať chod ročného obdobia, v ktorom sa daná časť Zeme nachádza.  No majú to v dnešnej dobe ťažké, nakoľko človek-ničiteľ prírodu devastuje a zároveň ničí aj tieto mytologické stvorenia, s ktorými kedysi ľudstvo žilo v harmónii…

Text: Marta Kanalová, foto: Pixabay.com