Podiel vajec z klietkových chovov v reťazcoch klesá

Zvieracoprávna organizácia Humánny pokrok zverejnila správu Slovensko na ceste ku koncu klietkového chovu (Správa o stave trhu s vajcami za rok 2021Správa obsahuje aktualizované údaje o tom, ako maloobchodné reťazce na Slovensku plnia svoj záväzok ukončiť predaj vajec z klietkového chovu za rok 2021.

V Kauflande nájdeme až 87 % vajec z alternatívnych chovov, v Bille 67 % a v reťazci Terno a Kraj vajcia z alternatívnych chovov tvoria 50 % ich ponuky. Na posledných dvoch miestach je Tesco, kde nájdete 35 % bezklietkových vajec, v Lidli je to 22 %. Okrem Delii, ktorá záväzok naplnila na 100 % už v roku 2020, by mali všetky ostatné reťazce naplniť svoje záväzky najneskôr do roku 2025.
Záväzky na Slovensku okrem niekoľkých reštaurácií a výrobcov prijali tri štvrtiny maloobchodného trhu. Záväzok neprijal iba maloobchodný reťazec COOP Jednota, o napĺňaní svojho záväzku ako jediné nezverejňuje informácie Metro.
Podľa špecialistky na vzťahy s firmami Humánneho pokroku, Miroslavy Roháčovej, je prijatie záväzkov reakciou na dopyt spotrebiteľov a spotrebiteliek po lepších životných podmienkach pre zvieratá. “Dnešné pokrokové firmy si budujú dôveryhodnosť u svojich spotrebiteľov a spotrebiteliek aj tým, že transparentne komunikujú ich záväzky a ich napredovanie. Vďaka tomu vieme, ako veľmi firmám záleží na tom, aby naplnili svoje prísľuby verejnosti vo veci ochrane sliepok pred krutosťou,” hovorí Roháčová.

V priebehu posledných rokov prijalo záväzok ukončiť používanie vajec z klietkového chovu viac ako 3000 firiem po celom svete, vrátane lídrov naprieč všetkými sektormi. Na Slovensku už máme 18 takýchto záväzkov, pričom medzi najnovšie z nich patria záväzok prvej „fine dining“ reštaurácie UFO a záväzok pekárenskej výrobne Paciga.

Zdroj: Humánny pokrok, tlačová správa