Namiesto pyrotechniky krmivo pre útulky

Tradične sa oslavy Nového roka spájajú so zábavnou pyrotechnikou. Treba si však uvedomiť, že tá spôsobuje mnohým zvieratám utrpenie. Najohrozenejšie sú psíky, kone a vtáčiky.

Hluk z petárd a ohňostrojov škodí nielen domácim miláčikom, ale aj zvieratám vo voľnej prírode či v zoologických záhradách. Sluch cicavcov a vtákov je vo väčšine prípadov niekoľkonásobne citlivejší, preto im buchot pyrotechniky spôsobuje stres, úzkosť i strach.

Ochranári radia pyrotechniku nepoužívať v blízkosti lokalít, kde sa môže ukrývať vtáctvo či iné zvieratá. Aj pre sovy, ktoré bežne žijú v mestskom prostredí, je Silvester extrémom, ktorý nedokážu nijako zvládnuť. Ľudia by mali Silvester tráviť ohľaduplne a namiesto hlučnej pyrotechniky použiť prskavky, sviečky alebo laserovú show.

A čo keby ste namiesto pyrotechniky kúpili radšej krmivo pre zvieracie útulky alebo im venovali finančnú pomoc? Namiesto novoročného buchotu, ktorý je chvíľkovou záležitosťou, by ste urobili dobrý skutok. Myslím, že to stojí na zamyslenie.

Text: Marta Kanalová, ilustračné foto: Pixabay.com