Kokedamy, levitujúce rastliny

Počuli ste už o levitujúcich rastlinách? Ak máte chuť na netradičný spôsob pestovanie, vyskúšajte kokedamy. Názov vznikol v Japonsku. Slová Ko Key Da Ma v preklade znamenajú machová guľa. Vychádza z pestovania bonsajov.

Kokedamu dokáže vyrobiť každý a nie je náročná ani na starostlivosť. Môže byť položená na miske alebo voľne zavesená v priestore. Je isté, že interiér ozvláštni a navodí orientálnu atmosféru.

Ako si kokedamu vyrobiť? Dôležitý je substrát. Potrebujete čierny ílovitý substrát ketocuchi. Do zmesi sa ďalej pridáva záhradnícky substrát, ktorý hmotu zjemní a zvláčni. Pomer ílu a záhradníckeho substrátu by mal byť 3:1. Ďalšou zložkou je rakadama – japonský pálený íl. Zmes môžete zvláčniť vodou. Nepridávajte jej však veľa, aby nevznikla blatová konzistencia. Hmota musí byť sypká, len tak sa s ňou dá dobre pracovať. Ak použijete rastlinu, ktorá potrebuje vzdušnejší substrát, do zmesi môžete zamiešať pemzu. Posledná ingrediencia je zeolit.

Najvhodnejšie na výrobu kokedamy sú vlhkomilné rastliny, napríklad paprade. Okrem nich môžete použiť aloe,  citrusy, cykas, monsteru, antúrium, asparágus, ficus retusa, olivovník, tučnolist i sukulenty. Najprv rastlinu zbavte pôvodného substrátu, aby korene ostali čisté. Dajte pozor, aby sa nepoškodili. Na obalenie koreňov sa používa vlhký rašelinní, následne obaľujte namiešaným substrátom. Musí byť sypký, ale pri nanášaní na rastlinu by mal držať tvar. Opatrne nanášajte jednotlivé vrstvy a dlaňami ich tvarujte, až kým vznikne pravidelná guľa.  Potom guľu obaľte machom a kokedamu omotajte špagátom aj v prípade, že ju dáte na misku. 

Zalievajte vložením do nádoby s odstátou vodou. Guľu nechajte nasiaknuť, kým sa neponorí na dno. Trvá to pár minút. Nenechávajte ju vo vode zbytočne dlho, lebo sa z nej vyplavujú živiny. Potom nechajte odkvapkať. Rastlinu nepresádzajte, pretože treba obmedzovať rast jej koreňov. Hnojte ju raz za vegetačné obdobie pridaním hnojiva do zálievky.

Pri výrobe kokedamy sa môžete inšpirovať aj videom: https://www.youtube.com/watch?v=2X3Mx8LYnPw

Spracovala: Marta Kanalová, Zdroj: internet, foto: pixabay.com