Kritizujú lovenie kaprov v plaveckých bazénoch

Organizácie na ochranu zvierat Humánny pokrok a Sloboda zvierat v spoločnom vyhlásení ostro kritizujú praktiku lovenia kaprov deťmi v plaveckých bazénoch. Volajú po zákaze predaja živých kaprov.

Ochranárske organizácie upozorňujú na podujatia pre deti, ktoré podľa nich propagujú týranie zvierat. Na týchto podujatiach organizátori, neraz s podporou samospráv, vypúšťajú živé kapry do plaveckých bazénov s chlórovanou vodou a úlohou detí je loviť kapry v bazénoch vlastnými telami, pričom chytené živé kapry následne dostanú ako odmeny. Vlani v decembri sa také podujatie konalo v priestoroch ŠKP Košice a informoval o nich portál Košice Online. Ochranári upozorňujú na možné početné porušenia zákona o veterinárnej starostlivosti a týranie zvierat a zvažujú aj právne kroky.

Podľa ochranárskych združení ide o zarážajúco barbarskú prax. Kapry sú na týchto podujatiach vypustené do bazénu s vodou teplejšou o 8-16°C viac ako umožňuje zákon, čo kaprovi spôsobí teplotný šok, ktorý môže byť smrteľný. Voda v bazéne je navyše chlórovaná a pre oči a žiabre kapra je žieravinou. Následne ho vo vode začnú naháňať a chytať desiatky detí. Kapor sa v tomto prostredí pokúša bojovať o život a utiecť,  musí čeliť bolestivým stiskom a úderom detí snažiacich sa ho chytiť, duseniu pri vyťahovaní z vody, bolestivej strate ochranného slizu rozleptaného chlórom vo vode, či zakázanému chytaniu za oči a žiabre.

Zákon o veterinárnej starostlivosti pritom jasne zakazuje trápenie a stresovanie zvierat pred zabitím, bolestivé zaobchádzanie, používanie živých zvierat ako odmien v súťažiach, a legislatíva upravuje aj podmienky, v akých môžu byť zvieratá držané. „Je priam neuveriteľné, že v 21. storočí na Slovensku vedieme deti k úplne zbytočnej a extrémnej krutosti voči zvieratám, robíme z nich hračky a odmeny, ktoré môžeme z dlhej chvíle pokojne uštvať na smrť. O to zarážajúcejšia je nečinnosť kontrolných orgánov. Je to zároveň ďalším dôkazom potreby sprísnenia legislatívy a zákazu predaja živých kaprov,” hovorí Martin Smrek, z organizácie Humánny pokrok, ktorá vedie kampaň za ukončenie predaja živých kaprov na Slovensku.

V minulosti na tento problém upozorňovala aj organizácia Sloboda zvierat. „Predtým ako sa kapor dostane na štedrovečerný stôl, zažije obrovskú dávku utrpenia z výlovu, hladovania, transportu, nešetrnej manipulácie a nakoniec často neodborného a bolestivého usmrtenia. Sme pobúrení takýmito aktivitami, ktoré nie sú zábavné, ale naopak podporujú týranie zvierat! Deti by sme mali viesť k súcitu so živými tvormi. Zároveň očakávame, že ŠVPS zakročí a lovenie kaprov v bazénoch pre zábavu zakáže,” hovorí Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Iniciatívu Humánneho pokroku za ukončenie predaja živých kaprov, s názvom Kaprie peklo, už v ich online petícii podporilo takmer 12 000 ľudí. Reagovať začali aj maloobchodné reťazce, ktoré prijali záväzky ukončiť predaj živých kaprov. Už tento rok s ním skončili Kaufland, Kraj, Terno, Billa a Lidl, a od budúceho roka živé kapry nebude predávať už ani Tesco. Predaj živých kaprov na najviac exponovaných miestach počas vianočných sviatkov bude od budúceho roka na Slovensku minulosťou.

Zdroj: Humánny pokrok, tlačová správa