Čierne cice majú svoje čaro

Vzťahujú sa na ne rôzne povery. Mnohí hovoria, že prinášajú smolu. Reč je o čiernych mačkách. Ich kožúšok je však rovnako milý ako iných mačičiek. Povera, že čierne mačky prinášajú smolu, má v Európe dlhú tradíciu. Už v stredoveku sa mačky spájali s čiernou mágiou a čarodejníctvom.

Málokto však vie, že jestvujú aj pozitívne povery o čiernych mačkách. Napríklad v Anglicku sú presvedčení, že ak sa ku nám priblíži čierna mačka, čaká nás niekoľko šťastných a bezproblémových dní. V Írsku zase veria, že ak darujete mladomanželom čiernu mačku, strávia spolu mnoho šťastných rokov. Škóti sú presvedčení, že ak majú čiernu mačku doma, budú mať pevné zdravie a dostatok peňazí.

Čierne cice sú mystické a zaujímavé. Hlavne tie so zelenými alebo jantárovými očami. Fascinujú aj amatérsku fotografku Danielu Balažovjechovú z Rimavskej Soboty. Ako dokumentujú aj jej zaujímavé snímky, nie je cica ako cica. Okrem tých živých ju zaujala aj plechová mačička s prenikavými očami. Cvakla ich v rakúskom mestečku Hobersdorf, 20 km od slovenských hraníc. Daniela bola na prechádzke popri miestnom potoku Zava.

„Obzerala som si domčeky a zaujala ma plechová mačka. Krásne jej svietili zelené oči,“ prezradila sympatická fotografka, ktorá odfotila aj cice z kameňa pri vstupných dverách na vínnych pivničkách.

Aj napriek poverám majú čierne mačičky svoje čaro. Svedčia o tom aj fotografie Daniely Balažovjechovej.

Text: Marta Kanalová, foto: Daniela Balažovjechová