Skalná ruža posilňuje imunitu

Skalnú ružu som vždy považovala za čarovnú rastlinu. Nielenže je nenáročná na pestovanie, pretože vydrží extrémne horúčavy a nevadí jej ani mráz, ale má aj liečivé účinky.

Dokonca je liečivejšia ako známa Aloe Vera. Túto krásku kedysi ľudia pestovali na strechách domov. Verili, že ich príbytok ochráni  pred bleskom a ohňom – to najmä vďaka list listom plným dužiny.

Skalná ruža je skvelá prísada do šalátov- stačí ju umyť a nakrájať, pričom jedlu dodá kyselkavú chuť.  Jesť môžete listy aj mladé výhonky, v holandskú ide o obľúbenú pochúťku. Dužina listu lieči drobné ranky, odreniny, štípance od hmyzu, ale ajkožné zápaly, popáleniny, opary a bradavice. Stačí len odtrhnúť list a priložiť si na kožu dužinu.

Listy roztlačte a priložte na modriny a opuchy, aj na stvrdnutú kožu na pätách. Stačí párkrát zopakovať a problémy sú preč. Ak máte kurie oko, navlhčite okolo neho kožu a priložte naň kúsok rozrezaného listu. Upevnite náplasťou a nechajte pôsobiť počas noci. Na zápal mandlí sa odporúča krátko požuť v ústach listy, alebo počas dňa kloktať z nich čaj.

ČAJ: Pár listov, umyte a nakrájajte. Zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať ako klasický čaj – asi 10 minút. Čaj sa používa na vyplachovanie úst pri zápaloch ústnej dutiny. Čaj treba piť pri zahlienení a zápale priedušiek, nie však viac ako dve až tri šálky denne.

Text a foto: Marta Kanalová