Verný spoločník Murko

Kocúr Murko robí spoločnosť už 11 rokov známemu lekárovi, ktorý pochádza z Afganistanu, z veľkomesta Kábul. Dlhé roky však pôsobí na Slovensku a v Rimavskej Sobote vybudoval úspešnú kliniku. MUDr. Obaidullah Mir má pozitívny vzťah k zvieratkám a Murko mu prirástol k srdcu. Hovorieva, že keď človek chová zvieratko, starostlivosť o neho spočiatku vníma ako povinnosť. Po čase sa však medzi nimi vytvorí silné puto.

„Murko k nám prišiel v roku 2011, doniesol ho spolu s ďalšími dvoma mačiatkami fotograf Jožko Tokár. Tie dve mačiatka napokon niekam zmizli a ostal len Murko. Bolo nám za nimi veľmi smutno,“ prezradil MUDr. Obaidullah Mir, ktorého nedávno zvolili aj za poslanca mestského parlamentu. Vždy, keď prichádza autom na chatu na Kurinec, verný kocúr ho už čaká pred bránou, mravčí a ukazuje mu cestu. Vybehne totiž, keď počuje zvuk motora. Murko sa rád mazná, vyberá v jedle a chytá aj myši. Vždy sa svojim úlovkom pochváli tak, že ho položí na schody pred dvere chaty.

„Vďaka Murkovi nemáme myši ani potkany. Veľa pre mňa znamená. Vždy som mal rád zvieratá, ale nikdy som si nemyslel, že mi tak priľne k srdcu. Je ako členom rodiny,“ poznamenal MUDr. Obaidullah Mir. Podľa je slov a Afganistane, odkiaľ pochádza, nebýva bežné na rozdiel od Slovenska mať zvieratká ako domácich miláčikov.

Text a foto: Marta Kanalová