Spať sa nám nechce…

Zimné obdobie predstavuje pre medveďa hnedého (Ursus arctos) čas odpočinku – hibernácie. Počas roka a hlavne v období jesene, naberá tukové zásoby práve pre prežitie zimy. Nahromadený tuk zabezpečuje udržanie medveďov v kondícii. V tomto stave nestrácajú na svalovej hmote aj napriek tomu, že v brlohu neprijímajú žiadnu potravu a nevykazujú takmer žiadnu aktivitu

Okrem toho je práve nahromadený tuk jedným z hlavných zdrojov tvorby mlieka pre narodené mláďatá (január/ február). V stave hibernácie sa význame menia aj ich telesné funkcie. Utlmí sa im dýchanie, zníži sa im telesná teplota, rytmus srdca, ako aj aktivita nervovej sústavy.

Treba si však uvedomiť, že medveď je nepravým zimným spáčom. Jeho spánok závisí od konkrétnych faktorov prostredia. Medzi najhlavnejšie patria klimatické podmienky a potravná ponuka.

Práve aktuálne pretrvávajúce počasie (vysoká teplota a nedostatok snehu) a veľké množstvo dostupnej potravy (semenný rok buka) spôsobilo, že naši chlpáči nespia. Preto buďte aj v tomto období vegetačného kľudu pozorní pri objavovaní krás.

Zdroj: Národný park Muránska planina