Strašilka-pozoruhodný domáci miláčik

Petru Pajasovú mnohí poznajú z farmy Kozinka vo Veľkom Blhu. Od roku 2009 sa úspešne venuje chovu kôz, organizuje aj kurzy na spracovanie mlieka. Málokto však vie, že má doma pozoruhodného domáceho miláčika – strašilku austrálsku. Ide o hmyz, pochádzajúci z tropických ostrovov Austrálie.

„Strašilky mám doma dva mesiace, nemajú mená. Hovorím im jednoducho „holky“. Najradšej si pochutnávajú na listoch z ostružín, malín i jahôd. Nie sú vôbec náročné, jedia, rastú a už začali znášať aj vajíčka,“ prezradila Petra Pajasová, ktorá v detstve chovala pakobylky. Vždy však túžila po strašilkách, ale v tom čase to bol pre ňu nesplniteľný sen. Teraz si ho však splnila.

 „Keď holky ujdú, tak im z izbových rastlín najviac chutia ibišteky. Doma som z nich nadšená iba ja. Inak ide o hmyz s nedokonalou premenou, to značí, že sa niekoľkokrát za život zvlieka. Moje strašilky sa zvliekli už dvakrát, ale dostala som ich už väčšie,“ hovorí Petra.

Mimochodom, strašilka austrálska žije asi jeden rok, rozmnožuje sa vajíčkami, samička má veľkosť do 15 cm, v dospelosti jej narastú krídla, no nebude ich používať, na nohách má malé drapáky. Na chov je skutočne nenáročná. Stačí akvárium, rašelina a nádobka s vodou, kde  sa dáva jedlo.

Text: Marta Kanalová, foto: archív Petry Pajasovej