Variabilita v prírode je nekonečná

Známy novinár, výtvarník, karikaturista i talentovaný fotograf Mikuláš Sliacky sa v jeden januárový deň motal zase pár dní po krkahájoch. Viac pozoroval ako fotil, ale nebanuje. Podľa jeho slov fajne bolo.

„Na úplné pochopenie ako príroda funguje by som síce potreboval oveľa viac dní, ba oveľa viac životov ako len tento mizerný jeden, ale pokúšať sa treba furt. Veď len zvládnuť úplné základy je aké ťažké. Poznať a rozoznať trebárs potápača veľkého (aj samčeka od samičky), od potápača malého (úplne odlišného samčeka a samičku), od potápača prostredného, od potápky veľkej a potápky malej, od potáplice, či od hrdzavky potápavej… Samčekovia vyzerajú inak ako samičky a navyše všetci menia vzhľad a operenie podľa ročného obdobia… Ba ešte sa môže aj individuálne líšiť farebnosť u toho istého pohlavia toho istého druhu,“ prezradil Mikuláš Sliacky.

Dodal, že variabilita v prírode je nekonečná, to len pár sprostých ľudkov chce, aby sme boli všetci presne rovnakí, lebo to je vraj prirodzené a tradičné…

Podľa jeho slov je mimoriadne zaujímavé sledovať, ako rozčúlený myšiak hôrny s krikom atakuje pustovku, teda sokola myšiara, ktorý loví hraboše v myšiakovom výsostnom území, čo sa prekrýva so sokolovým. A myšiak hôrny je hlboko presvedčený, že je to jeho územie, aj na mňa robil predtým krik, kým zistil, že nechytám hraboše a nechal ma tak.  Sokol je dvakrát menší ako myšiar pokiaľ ide o rozpätie krídiel a päťkrát ľahší, ale je zase lepší letec, a tak sa nevzdal ani náhodou, a vzdušný súboj sa skončil – nerozhodne.

„Takže, ani v prírode vždy neplatí tradičná ľudová ,,múdrosť“ o silnejšom psovi. Či o neporaziteľných imperiálnych armádach…“ poznamenal Mikuláš Sliacky.

A tu je jeho pár zaujímavých fotiek s popisom.

Večer prichádza, a Johnyho Walkera nikde.

Nielen labute vedia baletiť v Labuťom jazere. Aj kormorány malé.

Niečo sa posralo. Vedenie husí to nezvláda.

Protiklady.

Potápač veľký, samček.

Potápač veľký, samička.

Potápač malý, samček.

Potápka veľká.

Potápka malá.

Hrdzavka potápavá. Samček aj samička.

Veľký dravec, o chvíľu vyrazí na malého.

Sokol myšiar sa nedá.

Zdroj: Mikuláš Sliacky