Magické krajiny v skle

Je známe, že rastliny nielen skrášľujú prostredie, ale navodzujú aj pozitívnu energiu. V súčasnosti sú rozšírené rastlinné teráriá. Môžu byť otvorené alebo uzavreté.

Uzatvorené terária sú sklenené nádoby uzáverom alebo korkovým štuplom, vďaka ktorým sa v nich udržuje stále vlhko, ideálne sú pre pestovanie tropických rastlín. Darí sa v nich aj orchideám alebo akvarijným rastlinám či riasogulám. Otvorené teráriá sú nádoby bez krytu, vhodné pre rastliny, ktoré si nevyžadujú stále tropické podmienky, ako napr. kaktusy a sukulenty.

V sklenených teráriách rôznych tvarov rastlinky nádherne vyniknú. Pripomínajú malé magické krajiny. I keď pestovanie v skle je dizajnovou vychytávkou, nie je žiadnou novinkou.  Prvé rastlinné terárium totiž vynašiel anglický doktor a vášnivý botanik Dr. Nathaniel Bagshaw Ward v roku 1842, po ktorom bolo aj pomenované ako „Wardova skrinka” (Wardian case). Terárium objavil náhodou, pri chove kukiel nočných motýľov v uzavretej sklenenej nádobe. Ward si všimol, že v ideálnom prostredí tohto miniatúrneho skleníka sa neobyčajne dobre darí aj citlivým papradiam, ktorých spóry sa tam náhodne dostali. Po čase zistil, že rastliny krásne prosperujú aj v uzavretom pohári bez akejkoľvek ďalšej starostlivosti. 

Tak čo, pustíte sa do pestovania rastliniek v teráriách? Nie je to náročné. Mám s tým osobné skúsenosti. Prinášam vám niekoľko fotografií mojich mini záhradiek v skle. Dúfam, že som váš inšpirovala.

Text a foto: Marta Kanalová