Ochranári protestovali pred reštauráciami Mint a Nox

Aktivisti a aktivistky z organizácie Humánny pokrok protestovali 8. februára pred reštauráciami Mint a Nox, ktoré vlastní Medusa group, najväčšia gastronomická skupina na Slovensku. Protestujúci upozorňovali na to, že gastro skupina ešte stále ignoruje požiadavku takmer 6 a pol tisíca ľudí, ktorí podpísali petíciu vyzývajúcu gastro skupinu zaviazať sa ukončiť používanie vajec z klietkového chovu. 

Ochranári a ochranárky upriamujú pozornosť na nevyhovujúce podmienky klietok. Upozorňujú aj na to, že sliepky v klietkach nemôžu napĺňať svoje prirodzené potreby, čo vedie k značným fyzickým aj psychickým problémom.

„Naše transparenty zobrazujú krutú realitu klietkového chovu, ktorý je tým najhorším možným spôsobom, ako chovať sliepky. Klietky sú malé, špinavé a životný priestor sliepky je veľký približne ako hárok papiera A4. Kde je dopyt, tam je ponuka. Gastroskupina Medusa môže svojím záväzkom ovplyvniť to, ako chov sliepok na Slovensku bude ďalej vyzerať,” hovorí počas protestu Alex Kukumbergová, kampanierka Humánneho pokroku

Organizácia Humánny pokrok v minulosti informovala o tom, že záväzok prestať s používaním vajec z klietkových chovov prijali už takmer všetky maloobchodné reťazce s potravinami na Slovensku. Tie pokrývajú tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami. Takýto záväzok prijalo aj množstvo reštaurácií či cateringových spoločností vrátane Sodexo a Compass Group, ako aj lacných reťazcov rýchleho občerstvenia, medzi ktoré patrí KFC, Burger King či Pizza Hut.

„Popredné celosvetové spoločnosti už v minulosti dokázali urobiť krok vpred pre zvieratá a ukončiť používanie klietkových vajec. Vedenie gastroskupiny Medusa musí vypočuť svojich zákazníkov a zákazníčky, ktorí nechcú, aby naďalej podporovala krutosť voči zvieratám,” hovorí predseda Humánneho pokroku, Martin Smrek. 

Už viac ako 6 400 ľudí vyjadrilo svoj nesúhlas s tým, že Medusa group vo svojich prevádzkach stále používa vajcia z klietkového chovu. Ochranári a ochranárky z Humánneho pokroku aj naďalej vyzývajú vedenie Medusa group, aby sa gastro skupina jasne a transparentne zaviazala skončiť s používaním vajec z klietkového chovu. 

Zdroj: Humánny pokrok, tlačová správa