Mini záhradka v skle

Je známe, že rastlinky dokážu skrášliť každý interiér. Sú nielen pekné, ale aj prospešné. Ak túžite po zaujímavej dekorácii, spravte si mini záhradku v skle.

Rastlinné teráriá pôsobia exoticky a očaria každú návštevu. Ako na to? Potrebujete číru sklenú nádobu, vhodná je väčšia a pevnejšia so širokým stabilným dnom, môžete vyskúšať aj zaváraninové fľaše. Okrem nej si pripravte dekoračné kamienky, aktívne uhlie, zeminu, mach, dekoratívne predmety a rôzne malé rastlinky.

Sklenenú nádobu najskôr umyte a vysušte. Jej dno vyplňte kamienkami, ktorú budú slúžiť ako odvodňovacia vrstva, Medzi kamienky dajte aktívne uhlie, nasypte zeminu, z ktorej môžete vytvoriť aj nerovnomerný terén a vysaďte rastlinky. Vyberajte také druhy rastlín, aby mali rovnaké požiadavky na vlhkosť, pôdu a teplotu.

Do otvoreného terária sú vhodné sukulenty a kaktusy. Tradičné, uzavreté terárium je skvelé na vytvorenie vlhkého prostredia. Bude sa v ňom dariť najmä papradiam, ale aj orchideám a mäsožravým rastlinám. Nečakajte, že vaša mini záhradka bude hneď vyzerať super. Rastliny potrebujú nejaký čas na prispôsobenie sa novému prostrediu. Pôda by mala byť vlhká, ale nie nasiaknutá. Terárium umiestnite na svetlé miesto, ale nie na priame slnko. Po polievaní ho nechajte pár dní otvorené, kým listy rastlín nevyschnú, až potom ho opäť prikryte. Plesnivé rastliny a ochabnuté žlté listy sú znakmi nadmernej vlhkosti. Odokryte terárium a nechajte ho trochu preschnúť. 

Text: Marta Kanalová, foto: Pixabay.com, Shutterstock.com