Starostlivosť o hendikepované bociany

Prvé bociany sa už objavujú kde-tu na Slovensku a to nás inšpirovalo k tomuto postu. Viete, kde bola pravdepodobne najväčšia koncentrácia bocianov na Slovensku túto zimu? A možno ešte stále je. Na Ekofarme pri Veľkolélskom ostrove, kde máme menšiu záchrannú stanicu, v ktorej už je momentálne 7 bocianov.

Traja z nich sú stabilní osadenci – Bobo, Happy a Morko, všetci s hendikepom, ktorý im znemožňuje lietať. No a štyri minuloročné prírastky sú všetko lietajúce bociany, avšak utrpeli rôzne zranenia, preto túto sezónu neleteli do Afriky, ale už sa všetci z toho dostali, tak dúfame, že sa popária s okolitou populáciou alebo aspoň k nej pridajú na cestu. Je medzi nimi dokonca aj vzácny bocian čierny, ktorého si nemáte bežne v prírode len tak šancu pozrieť pre jeho plachosť a vzácnosť.

Taká celoročná starostlivosť o bociany však nie je jednoduchá. Sú to mäsožravé a hmyzožravé vtáky, takže ak ich umelo dokrmujete v zajatí, potrebujú denne ryby alebo mäso. To sa nám darí zháňať z rôznych zdrojov, napríklad malé ryby z okolitých rybníkov, keď sa ich rybári chystajú zazimovať alebo rôzne. Okrem toho, že našej kolegyni celoročne cítiť ruky po rybách z ich porcovania, nejakú časť roka musíme mäso kupovať a to dnes veru nie je lacná záležitosť. Štyri lietajúce bociany nám pravdepodobne odbudnú a postupne sa osamostatnia, ale tri nelietavé sa nechystajú nikam a vyzerá, že ani nemajú chuť sa páriť. Aj keď sme na stĺp postavili podložku aby sme za týmto účelom prilákali nejakého zdravého bociana alebo bocianicu .

Ale každopádne, pozrieť si bociana, či už bieleho alebo čierneho, ako sa prechádza vo výbehu alebo v okolí farmy je zážitok nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Tak pozývame vás aj za týmto účelom do okolia Ekofarmy a na Veľkolélsky ostrov. A možno tam pribudne v bufete aj nejaká kasička s maketou ryby, kde môžete hodiť príspevok bocianom na jedlo. Alebo nám prispieť napríklad 2% z daní. Pôjdu napríklad aj na bocianiu stravu. Budeme vďační.

BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie