Rebríček na ženské neduhy

Bylinka s bielym súkvetím rastie na lúkach, nepokosených záhradách či okrajoch ciest. Kvitne od konca mája do konca septembra. Rebríček obyčajný, ľudovo nazývaný aj myší chvost, je bylinkou na ženské neduhy.

Ako vo svojej knihe Zdravie z Božej lekárne uvádza Mária Trebenová, ženy by sa uchránili pred mnohými chorobami, keby občas siahli po rebríčku. A nielen mladé dievčatá s nepravidelnou menštruáciou, ale aj staršie ženy pred prechodom. Myší chvost pomáha aj s bolesťami v podbruší , pri zápale vaječníkov či nočnom pomočovaní. Ak sa robia sedacie kúpele dlhší čas, odstránia sa aj myómy.

Rebríčkový zápar je vhodný aj pri bolestivých návaloch krvi do hlavy, ale aj proti závratom, nevoľnostiam, bolestiam očí sprevádzaným slzením, pichavým bolestiam očí a krvácaniu z nosa. Osobne som skúšala piť čaj z rebríčka proti migréne, ktorá ma dlho trápila. Treba ho však užívať pravidelne. Mne sa migréna zmiernila. Podľa Márie Trebenovej sa pri pravidelnom používaní záparu môže migréna stratiť.

Málokto však vie aj to, že myší chvost pomáha aj pri chorobách kostnej drene a upravuje krvotvorbu. Zápar z tejto bylinky si pripravíte nasledovne: 1 vrchovatá čajová lyžička na štvrť litra vody. Zaparí sa a nechá krátko vylúhovať. Sedací kúpeľ: 100 g celej rastliny rebríčka sa dá na noc do studenej vody, nasledujúci deň sa rozohreje na bod varu a pridá do kúpeľa.

Text a foto: Marta Kanalová, zdroj: Mária Trebenová, Zdravie z Božej lekárne