Výnimočný nechtík lekársky

Nechtík lekársky pestujú mnohí v záhradách pre krásnu farbu a vzhľad. Výnimočný je aj svojimi liečivými účinkami. O tom vedeli aj naše staré mamy.

Podľa známej ľudovej liečiteľky Márie Trebeneovej, nechtík patrí k rastlinám, ktoré účinne zasahujú proti rakovine a rakovinovým nádorom. Prečisťuje krv, upravuje krvný obeh a hojí rany. Nechtíková masť pomáha pri zápaloch ciev, vredoch, fistulách, omrzlinách a ranách po popálení, plesniach na nohách, používa sa aj pri vredoch na prsiach, najmä keď majú zhubný charakter.

Nechtíková tinktúra sa riedi prevarenou vodou a je veľmi dobrá ako obklad na rany, pomliaždeniny, výrony krvi, natiahnuté šľachy, ale aj na otvorené preležaniny a opuchy. Čerstvú nechtíkovú šťavu možno účinne použiť pri rakovine kože, ale aj na nezhubný nádor ciev (angióm), môže sa stratiť, podobne zmiznú aj pehy a starecké škvrny.

Vnútorne sa používa zápar z nechtíka pri žalúdočných a črevných chorobách, ako aj pri zápale hrubého čreva, vodnatielke a krvavom moči. Je pomocníkom pri vírusových chorobách a bakteriálnych výlučkoch, ale aj pri chorobách pečene. Šťava z čerstvých stoniek odstraňuje bradavice a svrab. Ak sa zápar pravidelne pije, prečisťuje.

Zápar: Do 2,5 dcl vriacej vody pridajte 1 polievkovú lyžicu kvetov nechtíka. Lúhujte 10 minút, potom čaj sceďte a vypite. Čaj vás zvnútra  prečistí a upraví krvný obeh, zvonka ho využijete na nehojace sa rany, kvasinkové infekcie, hemoroidy, aj ako obklad pri zápale spojiviek a očných infekcií.

Tinktúra: 1 plná hrsť kvetov na 1 liter pravej vínovice. Lúhujte 14 dní na slnku asi pri 20 stupňov Celzia. Tinktúra sa zvnútra využíva na podporu imunity, zníženie tlaku, tráviace problémy, zvonka ako kloktadlo pri infekciách v ústach či paradentóze, na zapálené hrdlo, kašeľ, výborná je aj na pomliaždeniny, výrony, vredy, popáleniny či pooperačné rany.

Nechtíková mastička: Potrebujete 5 rastlín nechtíka, 500 g bravčovej masti. Celé rastliny nechtíka nakrájate na drobné kúsky a vložíte do horúcej bravčovej masti. Nechajte chvíľu kypieť a potom odstavte. Hmotu nechajte odležať aj 24 hodín pri izbovej teplote. Keď masť zovrie, uvoľní tak liečivé účinky nechtíka do masti. Keď sa masť odleží, preceďte ju cez gázu, aby sa odstránili zbytočné kúsky byliny. Masť následne môžete aplikovať na postihnuté miesta. Masť z nechtíka rýchlo hojí rany, pomáha zmierňovať bolesť a akútnu dermatitídu po operácii a rádioterapii pri rakovine prsníka. Môžete ňou potierať zapálené miesta na tele, boľavé kĺby, natiahnuté šľachy či poškodené väzivá. Pomáha aj pri reumatických bolestiach.

Spracovala: Marta Kanalová, Zdroj: Mária Trebenová, Zdravie z Božej lekárne, foto: Pixabay.com