Veľká noc s dravými vtákmi

O Kanátovcoch je už aj za našimi hranicami známe, že sa zaoberajú lietajúcimi dravcami. Ba dokonca aj to, že sa venujú predovšetkým deťom pri svojich vystúpeniach s nádhernými operencami.

Ako je to zrejmé aj z našich záberov, na veľkonočnú nedeľu prilákalo návštevníkov nielen dobré počasie, ale aj ich sokoliarske vystúpenie pod názvom Veľká noc v Mojíne. Mnoho ľudí i s deťmi z Rimavskej Soboty, Tornale, Hrachova, Rožňavy, ako aj moja dcéra s priateľom z Prahy si prišli pozrieť zaujímavú show otca i syna Kanátovcov s dravými vtákmi. Toto nedeľné vystúpenie bolo len druhé v jarnej sezóne, čo bolo badať aj na nervozite lietavcoch. Jeden z dravcov sa dokonca počas vystúpenia zatúlal do blízkeho borovicového hája a späť na „základňu“ priletel až po odchode vyše polstovky návštevníkov.

Atraktívne prelety sokolov a najmä vystúpenie majestátneho orliaka morského pútalo pozornosť mladších ale i dospelých divákov. Celé podujatie moderoval prostredníctvom vysielacie zariadenia starší z Kanátovcov i počas náročných ukážok. Viacerí z návštevníkov si mohli aj pohladkať operencov a prezrieť so voliéry s viacerými rôznorodými dravcami (mená niektorých sú aj na záberoch). Dokonca, cez televíznu obrazovku diváci mohli sledovať aj „sedenie sokola“ na vajíčkach, ktoré môže trvať aj vyše 40 dní. Na konci podujatia si viacerí vyskúšali aj udržať orliaka v jednej ruke. Bez pomoci mladšieho z Kanátovcov by zábery fotoaparátov či mobilov boli určite rozmazané. Veď, orliak morský váži vyše 24 kíl!

Text a foto: Viliam Vaš