Riasogule vraj liečia zlomené srdce

Mám rada zvláštne rastliny, ktoré ozvláštnia interiér. Medzi také bezpochyby patria riasogule. Sú to sladkovodné rastliny. Vôbec nie sú náročné. Stačí ich mať v studenej vode a prežijú s vami mnoho rokov bez toho, aby ste sa o ne museli starať.

Pestujeme ich celé namočené vo vode pri teplote 10-28  °C . Voda im vyhovuje odstáta z kohútika, ale nepohrdnú ani vodou filtrovanou, dažďovou, či minerálnou. Vodu im stačí meniť  raz za dva týždne. V prírode sa do guľového tvaru formujú prirodzene. Doma im pomáhame jemným gúľaním v dlaniach, pri vymieňaní vody. Sú nenáročné na svetlo, netreba ich ani hnojiť. Sú vhodné ak do akvárií s rybkami.

Riasogule pochádzajú z dna Japonských riek a jazier. Dokonca k nim viaže zaujímavá legenda.  Vraví, že dcéra náčelníka japonského kmeňa obývajúceho riečne územie Akan, sa zaľúbila do obyčajného chlapca. Keďže jej rodičia ich vzťahu nepriali, zaľúbenci sa rozhodli pred nepriazňou radšej ujsť. Pri úteku však nešťastne spadli do rieky a utopili sa. Traduje sa, že ich duše spojené večnou láskou, sa premenili na zelené riasové guľôčky a spoločne sa plavili po dne. Preto sú riasogule v Japonsku považované za symbol večnej lásky a vraj dokážu vyliečiť aj zlomené srdce.

Text a foto: Marta Kanalová