Levanduľa očarí vôňou

Levanduľu považujem za kráľovnú byliniek. Mňa vždy očarí príjemnou vôňou. Jej blahodarné účinky poznali už starovekí Gréci, ktorí ju s obľubou pridávali do kúpeľa.

Levanduľa je známa aj pre svoje upokojujúce účinky. Uvoľňuje nervové napätie, je vhodná aj proti nespavosti a migréne. Navodzuje pocit kľudu a harmónie. Využíva sa aj v kozmetickom priemysle, má protizápalové účinky, blahodarne pôsobí na pleť, zjednotí tón pokožky, zastaví vypadávanie vlasov a lupiny, levanduľový olej pomáha proti ekzému.

Levanduľový kúpeľ pozitívne ovplyvní celý organizmus. Pripravíte si ho s použitím čerstvých alebo sušených kvetov, vonným olejom alebo soľou do kúpeľa z levandule.

Čaj z levandule: Levanduľu zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 10 až 15 minút. Potom sceďte a pridajte lyžičku medu. Tento čaj pite večer pred spánkom, jeden krát za dva dni. Upokojuje a navodzuje pocit kľudu, znižuje teplotu, tlmí bolesť a má antibakteriálne účinky.

Voňavé vrecúška levandule nielen prevoňajú domov, ale v šatníku sa uplatnia aj ako ochrana proti moliam, mravcom a komárom. Príbytkom s touto vôňou sa budú vyhýbať.

Levanduľový olej si vyrobíte nasledovne: Kvety sušenej alebo čerstvej levandule dajte do pohára. Olej pomaly zohrejte na panvici. Potrebné je také množstvo oleja, ktoré sa zmestí do pohára s levanduľovými kvetmi. Zalejte kvety ohriatym olejom a prikryte kuchynskou fóliou. Poriadne pohár zabezpečte gumičkou tak, aby z neho fólia nespadla. Pohár uložte na chladnom a tmavom mieste a nechajte odpočívať celý mesiac. Raz denne zmes potraste, aby sa olej z levandúľ uvoľnil. Po mesiaci pohár otvorte, vyberte kvety a lyžicou ich poriadne stláčajte. Tak získate levanduľový olej z kvetov, ktorý uskladnite v uzatvárateľnej sklenenej fľaštičke.

Autor: Marta Kanalová, foto: Pixabay.com