Mimoriadne liečivá hluchavka

Rastie takmer všade, takže nie je problém ju nazbierať, najmä na vlhkých, tienistých miestach. Niektorí si ju mýlia so žihľavou. Veď ju aj ľudovo nazývajú hluchá pŕhľava. Hluchavka biela je mimoriadne liečivá bylinka.

Obsahuje saponín, triesloviny, flavonoidy, ktoré pomáhajú pri mnohých problémoch. Rastlinka pôsobí u oboch pohlaví inak. U žien sa podieľa na riešení problémoch s menštruáciou, posilňuje maternicu, pomáha pri gynekologických zápaloch. U starších mužov pomáha pri problémoch s močením, ovplyvňuje prostatu a pomáha pri iných ochoreniach močových ciest.

Ako uvádza známa bylinkárka Mária Trebenová, čaj pomáha aj pri problémoch nespavosťou, priaznivo ovplyvňuje tráviacu a dýchaciu sústavu. Silný hluchavkový odvar sa môže použiť na omývanie ekzémov, a takisto sa dá využiť pri sedacích kúpeľoch a problémoch s hemoroidmi.

Čaj: 1 vrchovatá čajová lyžička na štvrť litra vody. Zaparí sa a nechá vylúhovať 15 minút.  Pije sa 2-3krát denne na úpravu menštruácie alebo ako tonikum. Podľa potreby oslaďte medom.

Kúpeľ: 10-15 celých rastlín natrháme na kúsky a ráno prelejeme vlažnou vodou tak, aby bola rastlinka potopená a necháme ich odstáť do večera. Pred použitím prevaríme, necháme 5 minút vylúhovať a zlejeme do kúpeľa. Pomáha pri problémoch s konečníkom.

Zdroj: Mária Trebenová, Zdravie z Božej lekárne, spracovala a foto: Marta Kanalová