Na makovom poli

Krásne sfarbenie má mak siaty. Keď je ním pole posiate, vyzerá ako fialové more. Je nádherné. Táto rastlinka je však krásna iba vtedy, keď je zasadená. Akonáhle ju odtrhnete, umiera.

Mak je bohatý na tuky, bielkoviny, sacharidy, vlákninu. Ďalej obsahuje kyselinu listovú, vitamín E a minerály vápnik, fosfor, draslík, horčík. Najvýznamnejší pre zdravie je vápnik (calcium), kde sa ho v 100 g maku nachádza až 1400 miligramov, čo je najviac zo všetkých potravín. 

Hlavné účinky maku na zdravie sú: prevencia osteoporózy, znižuje bolesti chrbta, zlepšuje stav kostí, má upokojujúce účinky, ako prírodné sedatívum, priaznivý vplyv na zdravotný stav vlasov, nechtov a zubov, prostriedok proti chorobám dýchacích ciest, znižuje vysoký krvný tlak. Šťava z nedozretých makovíc obsahuje ópium, preto je dnes pestovanie maku v EU prísne kontrolované.  Zrnká maku znamenajú bohatstvo a hojnosť, preto by na našom sviatočnom stole nikdy nemali chýbať makové koláče.

Okrem maku siateho, z ktorého sa lisuje aj olej, jestvuje červený vlčí mak. Rastie voľne ako burina. Málokto však vie, že je považovaný za tajomný, magický. Stará litovská povesť popisuje magický ochranný kruh, vytvorený z červených lupienkov vlčieho maku, jemne posypaných soľou, ako silný spôsob ochrany v bielej mágií. Spôsob, ktorý zaručoval nepriateľovi, že sa mu trikrát vráti všetko zlé, čo chce urobiť vám, ale tiež spôsob, že sa dobro trojnásobne vráti vášmu priateľovi.

Text a foto: Marta Kanalová