Magický vlčí mak

Nájdeme ho najmä na okrajoch polí a lúk. Záplava červených kvetov upúta na prvý pohľad. Krásu krehkého vlčieho maku zachytávajú aj umelci. Zaujal aj vášnivú fotografku Danielu Balažovjechovú z Rimavskej Soboty, ktorá vytvorila tieto nádherné fotografie.

Málokto vie, že v minulosti sa spájal nesmrteľnosťou a bol používaný v mágii. Jeho semená sú totiž veľmi silné, životaschopné a dokážu vzklíčiť aj po 80 rokoch spania v nehostinných podmienkach. 

V súčasnosti je využívaný pri meditáciách vo východných filozofiách, kde sa z kvetov vlčieho maku vytvára kruh, ktorý chráni pred všetkým zlým. Vlčí mak sa v minulosti používaj ako farbivo, neskôr ľudia objavili jeho upokojujúce účinky. Zbierajú sa červené okvetné lístky a sušia v tenkej vrstve bez otáčania. Vlčí mak je liekom na nespavosť. Jeho kvety upokojujú celú nervovú sústavu. Konzumovať sa ale môže iba krátkodobo a v menších množstvách, inak môže mať kontraproduktívne účinky a pôsobiť skôr ako droga.

Pri užívaní vlčieho maku zároveň pomáhame dýchacím cestám. Sušené kvety nám dokážu pomôcť utlmiť kašeľ, zmierniť opuchy hrdla či pomôcť pri liečení bronchitídy. Vlčí mak tiež upokojuje aj podráždenú pokožku a alergické prejavy na nej. Pri poštípaní nepríjemným hmyzom postačí natrieť postihnuté miesto stlačenou makovičkou vlčieho maku. Kvety vlčieho maku spolu s olivovým olejom odstraňujú vredy.

Čaj z vlčieho maku 

Pripravíme si 2 malé čajové lyžičky sušených kvetov. Tie podrvíme na drobné kúsky a zalejeme ich vriacou vodou. Potom ich necháme aspoň 10 minút lúhovať. Po uplynutí 10 minút čaj scedíme a okamžite podávame. Čaj môžeme použiť aj ako odvar na kloktanie, ktorý neprehĺtame, iba si ním prečistíme hrdlo a ústnu dutinu.

Upokojujúci telový masážny olej

Na olej potrebujeme hrsť týchto byliniek:  kvietky vlčieho maku, levanduľa, kvety nechtíka, sezamový olej za studena lisovaný. Do sklenenej nádobky dáme všetky kvietky zbavené chrobáčikov, zalejeme kvalitným sezamovým olejom tak, aby boli všetky kvety ponorené a necháme macerovať minimálne 3 týždne pri izbovej teplote na svetle. Potom scedíme, vyžmýkame olej z kvetov a uložíme v chlade v dobre uzatvárateľnej nádobe. Aplikujeme pri masážach alebo po kúpeli na pokožku celého tela.

Spracovala: Marta Kanalová, foto: Daniela Balažovjechová