Pozoruhodný lišajník

Keď som bola nedávno fotiť v lese za mestom Rimavská Sobota smerom na bývalú ruskú strelnicu, tak som na konári jedného stromu objavila lišajník. Pre mňa je to pozoruhodný organizmus, vhodný na fotografovanie.

Zvláštnosťou lišajníkov je, že sú tvorené z dvoch rôznych živých organizmov – húb a rias alebo siníc. Títo partneri žijú spolu v symbióze, ktorá im dáva určité výhody. Lišajníky sú veľmi skromné organizmy, pretože dokážu rásť aj na veľmi nehostinných miestach. Aj z tohto dôvodu však rastú veľmi pomaly, za rok najviac o niekoľko milimetrov. Väčšina lišajníkov, ktoré v prírode nájdete, je preto stará aj niekoľko desiatok rokov.

Problémom lišajníkov je však znečistené prostredie. Zabíja ich napríklad špinavý dym z komínov, výfukové plyny z áut, ktoré v ovzduší znečistia dážď a z mrakov potom padá jedovatá voda, ktorej sa lišajníky napijú.

Vedeli ste, že lišajníky obsahujú aj liečivé látky, ktoré sa využívajú v medicíne? Napr. alektória bledožltá (Alectoria ochroleuca), bradatce (Usnea) a iné druhy obsahujú kyselinu usnovú, ktorá má silné antibakteriálne účinky. Pľuzgierka islandská (Cetraria islandica) obsahuje zase látky rozpúšťajúce hlieny, preto sa dáva do čajov. Liečivá sila lišajníkov sa využívala už od stredoveku. Liečili sa nimi najmä choroby pľúc, pečene a cukrovka.

Text a foto: Marta Kanalová