Lastovičník odstraňuje bradavice

V starých knihách o liečivých bylinkách mal lastovičník väčší veľkú úctu. Dnes ho mnohí považujú za jedovatú burinu. Rastie na krajoch lesov, pri múroch, plotoch a na rumoviskách. Nájdeme ho aj v zime, keď všetko pokrýva sneh, ak si pamätáme miesto jeho výskytu.

Rastlina prečisťuje krv a napomáha v jej tvorbe. Pomáha pri ťažkých ochoreniach pečene a to zvlášť, keď sa používa čerstvá, ale aj pri liečbe ochorení obličiek a žlčníka.

Používa sa aj pri liečbe hemoroidov, pálení konečníka, pálení a pichaní pri močení a pri hučaní v ušiach. V týchto prípadoch je potrebné piť počas dňa po dúškoch 2-3 šálky čaju, ktorý sa nevarí, ale len sparí vriacou vodou.

Známa ľudová liečiteľka Mária Trebenová vo svojej knihe Zdravie z Božej lekárne dokonca uvádza, že v zmesi so žihľavou a bazovými púčikmi lastovičník používala proti leukémii.

Zvonka sa používa proti zhubným chorobám kože, bradaviciam, lišajom a kurím okám. Šťava pomáha aj pri sivom zákale, škvrnám na rohovke a slabozrakosti. Vezmeme bylinu, umyjeme ju a medzi navlhčeným palcom a ukazovákom rozpučíme stonku na kašu. Takto získanou tekutinou potrieme kútik zatvoreného oka. Šťava z lastovičníka odstraňuje aj chlpy na tvári a silné ochlpenie.

Zápar: 1 lyžička byliny na 1/4 litra vody, nechá sa zapariť.

Tinktúra: Celá rastlina aj s koreňom sa nakrája na pol centimetrové kúsky. Kúsky dajte do pohára, doplňte 65-80% alkoholom a nechajte na 3 týždne lúhovať na okne. občas pretrepte. Po 3 týždňoch sceďte. Užíva sa 2-3krát denne, 10-15 kvapiek s trochou vody.

Čerstvá šťava: Listy, stonka a kvety sa umyjú a čerstvé sa odšťavia v odšťavovači (na vonkajšie používanie).

Zdroj: Mária Trebenová, Zdravie z Božej lekárne, spracovala a foto: Marta Kanalová