Prírodné živly: Nespútaná energia Zeme…

S prírodou súvisia aj živly čiže elementy. Sú základom všetkého bytia na Zemi. „Bez týchto elementov by nebol život a neboli by sme tu ani ako ľudstvo a predsa sa dnešný človek v svoj prospech snaží tieto elementy úplne zničiť, ale prečo? V minulosti mali ľudia pred nimi rešpekt a úctu, lebo vedeli, že vďaka nim je život na Zemi,“ hovorí vedma Renáta Puhlová z Bakty pri Rimavskej Sobote, ktorá sa roky venuje ezoterike. Vykladá tarotové karty a od roku 2000 pracuje aj s energiami snov. Píše aj prognózy na roky, ktoré sa naplnili. 

Dodáva, že živly sú prapôvodné esencie, z ktorých bol stvorený svet – oheň, zem vzduch a voda. Oheň- zo sucha a tepla, zem- zo sucha a chladu, vzduch- z vlhka a tepla, voda- z vlhka a chladu. Nespútané energie Zeme sa na našej planéte prejavujú rôzne. Dokážu ničiť, tvoriť a vytvárať mnohé jedinečné divy.

Astrológia tiež vychádza z týchto princípov a každému znameniu zverokruhu prideľuje jeden zo základných živlov:

Oheň – Baran, Lev, Strelec
Zem – Býk, Panna, Kozorožec
Vzduch – Blíženci, Váhy, Vodnár
Voda – Rak, Škorpión, Ryby

„Vnútorný živel bližšie charakterizuje jednotlivé znamenia, ale len do 30 veku jednotlivca. potom je už jedinec ovplyvňovaný aj iným živlom, preto je dobré vedieť aj svoj ascendent,“ vysvetľuje vedma Renata.

Element OHEŇ: Oheň môže byť zdrojom života, ale aj predzvesťou smrti a deštrukcie. Deštrukcia a očista, ktorú oheň prináša, však závisí výlučne od toho, ako zodpovedne človek využíva jeho plamene, či už fyzicky, mentálne alebo emocionálne, alebo duchovne.

Element ZEM: Je považovaný za Veľkú matku všetkých stvorení, je teda pôvodom každej živej bytosti a poskytuje všetkým podporu. Uctievanie Matky Zeme je veľmi rozšírené naprieč mnohými kultúrami minulosti a niektorých tradičných národov sa udržuje dodnes. Krajina ako posvätná a živá bytosť je tou, ktorá dáva život všetkým bytostiam. Je škoda, že naša západná civilizácia sa takto na Zemi nepozerá, ale skôr ju vedome aj nevedome využívame a degradujeme – ako by „to“ bola len mŕtva hmota. Dôsledky tohto postoja môžeme bohužiaľ, jasne vidieť v stave prírody po celom svete.

Element VZDUCH: Vzduch patrí k základným elementom, bez ktorých by nebol na Zemi možný život. Je prepojený s pohybom, nestálosťou a otvorenosťou. Vzduch pre nás predstavuje nevyhnutnú podmienku pre život. Všetky živé tvory, rastliny i zvieratá ho potrebujú, aby mohli naplniť najzákladnejšiu podmienku svojej existencie – dýchanie. Vyskytuje sa všade okolo nás a jeho najvýraznejším prejavom je vietor.

Element VODA: Kde je vo vesmíre voda, tam sú predpoklady na život. Život na Zemi sa začal vo vode, takže všetko živé potrebuje tento element. Voda je domovom miliónov druhov rastlín a živočíchov, počnúc tými najmenšími organizmami. Naše telo tvorí 80 % vody. Tá prenáša v ľudskom tele živiny do buniek, mozgu a svalov. Bez vody by sme skrátka neboli. Voda je pre človeka životne dôležitá. No bohužiaľ, dnešný človek vodu znečisťuje, a tým si urýchľuje klinec do rakvy. Ľudstvo je k tomuto elementu príliš nezodpovedné.

„Preto sa pýtam, kde sa podela ľudskosť tejto modernej doby? Kde sa zrodila tá sebeckosť, že generácie oberá o to, čo je pre život nevyhnutné? Naplní sa proroctvo, že Zem potrebuje deštrukciu, aby sa oslobodila od ničivého tvora-človeka? Ak budú elementy života zničené, na Zemi skonči život … uvedomujeme si to, alebo je to len o peniazoch, len aby sme prežili? Ľudia, konečne sa zobuďte a každý nech začne od seba,“ poznamenáva na záver vedma Renata.

Zdroj: Renáta Puhlová, ilustračné foto: Pixabay.com