Sokoly červenonohé a ukradnuté kurča

Novinár, výtvarník, fotograf a karikaturista Mikuláš Sliacky mal možnosť pozorovať a fotiť zriedkavé druhy vtákov v maďarskej stepi Hortobágy puszta. Jedným zo vzácnych operencov, ktorý sa tam vyskytuje, je sokol červenonohý, známy aj ako sokol kobcovitý (falco vespertinus).

Sokol červenonohý, samček. Má oranžovo červené nohy, zadok, zobák aj oči.

Sokol červenonohý, samička. Ulovila vážku. Tieto sokoly sa živia väčšinou hmyzom.

Tieto sokoly sa ešte len chystali hniezdiť, lebo ako nám povedali miestni, v puste je tohto roku všetko minimálne o dva týždne posunuté. Nuž, väčšinou len posedávali a skúšali si vzájomnú výmenu na hniezdach takpovediac na nečisto. Niektorým samčekom sa vyslovene nechcelo, ulievali sa a bolo ich treba do sedenia naprázdno nútiť. Občas si odskočili uloviť dákeho lúčneho koníka, akého drží aj samička na druhej fotke.

V kolónii červenonohých však hniezdilo niekoľko párov aj u nás bežných sokolov myšiarov, známych ako pustovky. Tie hýrili loveckou aktivitou, ich mladé už boli totiž vyliahnuté a pýtali žrádlo. Zvlášť jeden samček bol mimoriadne úspešný. Každých pár minút priletel s korisťou. Kántril myši jedna radosť.  

Skoro mi oči vypadli, keď z akéhosi vzdialeného dedinského dvora dovliekol svojim detiskám celkom odrastené čierne kurča. Sám si však doprial len sem-tam dáku vážku alebo koníka.

Keď sa chýlilo k večeru, na ten virvar sa, potichu ako duch, priletel pozrieť aj kuvik. Dlho sa nezdržal. Pokrútil hlavou a pobral sa nízkym letom zohnať tiež niečo do zobáka.

 Zdroj: Mikuláš Sliacky