Oždiansky rybník domovom lastúrnika

Pri obci Ožďany neďaleko Rimavskej Soboty sa nachádza vodná nádrž o rozlohe 8ha pri ústí Maštinského potoka. Spravuje ju Slovenský rybársky zväz. Okolie je krásne upravené. Možno povedať, že je tu priestor pre príjemný oddych, ale aj lov rýb.

Oždiansky rybník s nádhernou okolitou prírodou očaril aj mňa. Len volavku som nestihla cvaknúť, pretože uletela. Vo vode som však natrafila na lastúrnika- korýtko maliarske. Kedysi sme sa o ňom učili v škole na biológii, ale na vlastné oči som ho nikdy predtým nevidela. Tento pozoruhodný veľký sladkovodný lastúrnik je na rozdiel od korýtka rybničného odolný voči znečisteniu vody. Žije v stojacich vodách. Ani som netušila, že Oždiansky rybník je jeho domovom.

Zaujímavosťou je, že korýtko sa pohybuje pomocou silnej nohy. Jeho telo chránia dve odklápacie dvojchlopňové lastúry. Aj keď je zahrabané v zemi, vždy mu vyčnieva dýchací otvor. Neodolala som a s týmto veľkým lastúrnikom som sa odfotografovala. Samozrejme, že putoval späť do vody.

Mala som šťastie, že som mohla držať v rukách živého lastúrnika. Bol to pre mňa veľký zážitok. Cestou domov ma napadlo, že existenciu týchto živočíchov si uvedomíme až vtedy, keď objavíme na brehoch ich otvorené schránky. Svoj život totiž prežívajú skryté na dne…

Text a foto: Marta Kanalová