Pichľavá krása

Sú zaujímavé, krásne kvitnú, ale na mnohé z nich treba dávať pozor, pretože ich tŕne vedia riadne popichať. Reč je o kaktusoch. Sú to suchomilné rastliny, pochádzajúce z Ameriky.  

Darí sa im všade, kde majú vytvorené vhodné podmienky na život. Kaktusy s obľubou pestujú aj začiatočníci. Potrebujú teplo, slnko a trošku vlahy. Najlepšie sa im darí na parapetách okien. Kaktusy chránia tŕne namiesto listov, dlhé pevné stonky a korene, vosková vrstva na povrchu, ale aj „vlasy“.

Nič nie je krajšie ako rozkvitnutý kaktus. Tieto suchomilné rastliny kvitnú rôznymi farbami.   Podľa vzhľadu sa delia na kríky, stromy, trávy a lianovidnye. Existujú púštne i lesné kaktusy. Druh Echinopsis má husté stonky s pravidelným usporiadaním tŕňovOpuntie majú ploché stonky, pripomínajúce placky rôznych veľkostí. Astrofytumy zas rebrové stopky a ich tŕne sú hrubé. Krásne kaktusy nájdete aj v Botanickej záhrade Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, odkiaľ sú  naše snímky. Posledné tri fotografie pochádzajú od môjho známeho, ktorý ich pestuje desaťročia. Jeden z nich má 50 rokov.  

Text a foto: Marta Kanalová