Mystický svet v schátraných silách

Každé mesto má svoje opachy. Výnimkou nie je ani Rimavská Sobota. Jednou z nich je schátraný komplex bývalého cukrovaru. Ten v roku 2006 postupne ukončil svoju činnosť a odvtedy sa postupne ničí. Už ani po stometrovom komíne niet ani slychu. Napriek tomu ma toto miesto lákalo. Považovala som ho za vhodný objekt pre fotografovanie. I keď kamarátka ma odhovárala, že tam nafotím akurát smeti, špinu a kopec stavebného dopadu.  

Bývalý cukrovar ma však nesklamal. Ako tak prechádzam po ruinách, zaujali ma 26-metrové zásobníky na cukor, nahlodané zubom času. Kukla som cez otvory v nich a ostala užasnutá. Dnu v silách rástli stromy, vlastný malý les. Vyzeralo to tak, ako keby som prišla do iného, mystického sveta. Aj akustika bola vynikajúca. „Toto miesto má skrytý potenciál, bolo by vhodné na zvláštne koncerty,“ pomyslela som si. Vzápätí som si spomenula, že kedysi sa tam nejaký festival aj konal.  

Keď som vzhliadla k výšinám, uvidela som oko do neba. Pripadala som si, ako keby som sa ocitla v inom svete alebo vo vesmírnej lodi. Zvláštne, pozoruhodné miesto, žijúce vlastným životom…

Text a foto: Marta Kanalová