Skorocel nielen na rany

Skorocel kopijovitý mal ako liečivá rastlina dobrú povesť od dávnych čias. Rastie hlavne na ceste. Predovšetkým sa používa na všetky ochorenia dýchacích orgánov, najmä na silné zahlienenie, kašeľ, čierny kašeľ, pľúcnu astmu a tuberkulózu.

Skorocel prečistí krv, pľúca a žalúdok, preto je dobrý pre každého málokrvného, alebo so slabými pľúcami a obličkami, ale aj pre ľudí s vyrážkami, lišajmi. Čajová zmes sa odporúča aj pri ochoreniach pečene a mechúra. Semená skorocela pomáhajú proti tvorbe kameňov, keď ich denne použijeme 8 gramov. Zapíjame čajom zo skorocelu. Sirup prečisťuje krv od všetkých odpadových a chorobných látok.

Je známe, že táto rastlinka je vynikajúcim prostriedkom na rany. Čerstvé, pomliaždené listy pomáhajú pri tržných a sečných ranách, pri pichnutí osou, pohryzení besným psom, jedovatým hmyzom a hadom, keď nie je nablízku lekár.

Zápar: 1 vrchovatá čajová lyžička na štvrť litra vody sa zaparí a krátko vylúhuje.

Čajová zmes: 1 vrchovatá lyžička zmesi skorocelových listov a dúšky materinej v rovnakom pomere sa zaparí štvrť litrom vody.

Listové obklady: Čerstvé listy skorocelu sa umyjú, na doske rozvaľkajú na kašu a priložia.

Sirup: Umyté listy prekladáme v pohári na zaváranie vrstvami cukru a silne natláčame. Hmota sa cez noc usadí. Nasledujúci deň vrstvy doplníme, až je pohár plný.

Zdroj: Mária Trebenová, Zdravie z Božej lekárne, foto: Marta Kanalová