Zdravé a chutné plody Gemera

Ku Gemersko-malohontskému jarmoku v Rimavskej Sobote neodmysliteľne patrí tradičná výstava ovocia, zeleniny, okrasných rastlín, strojov a zvierat. Jej organizátormi sú Gemerská poľnohospodárska a potravinárska komora, Okresný výbor Slovenského zväzu záhradkárov a Mesto Rimavská Sobota.

Poľnohospodárska a záhradkárska výstava prebiehala v priestoroch domu kultúry 22. a 23. septembra 2023.  Výsledky svojej práce na nej prezentovali desiatky pestovateľov, medzi nimi boli aj vystavovatelia z Maďarska. Ako povedal predseda GPPK František Tóth výstava bola 48. v poradí. Návštevníci mohli obdivovať vyše 1500 exponátov, z nich bolo 900 od malovýrobcov.

„Máme tu aj broskyne, slivky a to je už koniec septembra. Tento rok bol rokom zeleniny, hlavne koreňovej, ako je zeler, mrkva, petržlen, máme tu aj kapustovité, cibuľu, cesnak,“ podotkol František Tóth. Dodal, že cieľom výstavy je upozorniť mladú generáciu na to, že doma vypestované produkty sú zdravé. Sú to naše tradičné odrody, ktorým sa na Gemeri darí. Otvorenia výstavy sa zúčastnil aj europoslanec Ivan Šefanec a poslankyňa BBSK Andrea Baníková.

Text a foto: Marta Kanalová