Život žeriavov objektívom fotoaparátu

Novinár, výtvarník, fotograf a karikaturista Mikuláš Sliacky sa rád túla po Slovensku i svete s fotoaparátom. Zachytáva zvieratá a prírodné scenérie. Jeho fotografie, ktoré zverejňuje na sociálnej sieti,  vždy zaujmú výnimočnosťou. Nedávno zverejnil fotografie žeriavov, ktoré vznikli v stepi Hortobágy s týmto textom:

Keď 180.000 migrujúcich žeriavov ráno odletí z jazera, kde postojačky vo vode strávili noc, celé dopoludnie sa roztratené kŕmia na poliach a lúkach. Zaujímajú ich najmä zvyšky semien na kukuričniskách a pozbieraných slnečnicových lánoch. Okolo obeda vysmädnú a začnú sa zlietavať k miestam s vodou. Ale nie na miesta, kde nocujú. Inde.

Keď sa napijú vody a niektoré aj poriadne vykúpu, potom zasadnú oddychovať do trávy. Rodičia jedného z juniorov rozďobávali myšacie diery. Zaujímavé bolo, že chyteného hraboša nezožrali, hlava rodiny ho šla utopiť do vody a nechala zarytého v bahne. Asi bol priveľký. Junior to všetko so záujmom sledoval. Keď jeho matka ulovila oveľa menšieho piskora a núkala ho mladému ako zákusok, neodvážil sa vziať ho do zobáka. Nuž ho prehltla ona. Mladý sa na mamu zdesene zadíval a potom šiel loviť larvy vážok.

Text a foto: Mikuláš Sliacky